9 küsimust loovusmentor Sass Hennoga
  • Harold Saar

9 küsimust loovusmentor Sass Hennoga

Rääkisime loovusmentor Sass Hennoga, kes aitab Sul loovuses uut käiku leida, loovtekste kirjutada, lugusid jutustada ning avaliku esinemisega paremini toime tulla. Küsisime temalt 9 põnevat küsimust tema mentorkarjääri kohta.


#1 Kuidas sattusid Sina oma loovuse ja kirjutamise mentoriks?

Mind kutsus Mentorhubi portaali algataja, meister Harold Saar isiklikult, ja sellisele kutsele ei julge ju kuidagi eitavalt vastata


#2 Kes on Sinu enda iidol või mentor, keda oled aastaid imetlusega jälginud?

Ma ei oleks kirjanik, kui poleks Kaur Kenderit, kes hoidis mind sajandi alguses, kui ma endasse isegi eriti ei uskunud, nagu sitta pilpa peal, öeldes, et sellist toorest talenti sünnib kord sajandis ja ma ei tohiks end muudele debiilsustele raisata. Ja kes ei lubanud mul kirjutamist pooleli jätta ning ütles ka seda, et selle asemel et oodata kellegi teise kiitvat tagasisidet, oota parem, et su tekstide eest raha makstakse.


Tema õpetas ka raha küsimise ja kirjastamise kunsti ja tänu tema romaanile Yuppiejumal sai alguse minu tee reklaamitööstuses ja turundusäris. Kaur toetas mind ka siis, kui otsustasin 2017 aastal joomise maha jätta ja soovitas anonüümsete alkohoolikute Lastekodu rühma. Sellest ajast peale olen tänaseni kaine, ja kui elu annab, siis ilmselt veel homme ka.


#3 Mis Sa arvad, kellele või miks on mentoreid vaja?

Mentoreid on vaja kõigile, kes tahavad, et asjad, mida üksi liigutada ei jaksa, liikuma saaks.

Ja mentorit on vaja ka selleks, et lolle vigu vältida. Keegi, kes annab oma kogemuse ja teadmistega lisaväärtuse millelegi, mida ammu teha oled tahtnud.


#4 Räägi meile mõnest (oma õpetatava) põnevast või elumuutvast kogemusest, kus Sina mentori rolli täitsid.

2005 korraldasin Tartu Vanglas romaani kirjutamise kursused.


Sain sellest ka julgust hilisemaid ülikoolide tööpakkumisi vastu võtta. Muidugi sain ka mitmeid retsidivistidest tuttavaid, kes olid muuhulgas tekstiliselt väga andekad. Sellelt kursuselt ilmus üks Eesti tänaseni parimaid vanglaromaane, Toomas Illisoni „Väravad,“ mille Tänapäev kirjastas. Seal kohtasin ka esimest korda eetilist dilemmat, kas autor, kes on teinud teistele väga palju kurja, tohib sellest tulu teenida?


Loomingu kvaliteet ja autori kvaliteet ei saa olla lõpuni lahus. Kuigi halb inimene saab luua väga ilusaid asju. Aga kui see vangla jutt nüüd ära unustada ja laiemalt mõelda, on mul siiani soe tunne, kui näen, et mõned mu kursuste õpilased teevad näiteks häid filme.


#5 Kui Sinust jääks täna maha vaid 3 olulist õpetust ja tarkust, siis millised?

  1. - Ole mis sa oled, aga ära tee oma lastele (õpilastele, järeltulijatele ja järgijatele) haiget.Hea õpetaja pole ülbe, solvav, alandav või üleolev, vaid eeskuju nii heas kui halvas. Meie kätes on see, et järgnevatel põlvkondadel oleks lihtsam ja turvalisem.
  2. - Julge kaotada. Ära karda end lolliks teha. Tee vigu, pane villast, sõida võssa, kaota jõhkralt. Võitmine on ülehinnatud, sest see tähendab, et teised olid lihtsalt mingil hetkel sitemad. Kaotused aga on need, millest sa tegelikult võidad. Õppetunde. Elukogemust. Arusaama, mis asi sa tegelikult oled. Kui mul on võimalus valida, kas ma istun võitjate või kaotajate lauas, ma valin alati viimase. Neil on mind rohkem vaja.
  3. - Mõtle ümber, kui saad uut infot, mis seda toetab. Endale kindlaks jäämine, maksku mis maksab, võib küll filmides olla romantiline, aga tegelikult see on debiiliku tunnus.


#6 Mis oleks üks soovitus, mille annaks Sass Henno oma nooremale endale. Ja miks?

Osta krüptot ja jää oma väljavalitule truuks. Mu ainus süütunne on elus seotud sellega, et ma pole armastusse uskunud siis, kui oleks pidanud uskuma, ja olen uskunud siis, kui kohe kindlasti poleks tohtinud uskuda.


#7 Millise oma just oma valdkonna saavutuse üle oled kõige uhkem?

Romaan "Vanaema". Game changer. Kindlasti.


#8 Kui Sinul ja Sinu mentordamise stiilil loovusvaldkonnas oleks soundtrack, siis missuguse laulu Sa sellele valiksid?

The real slim shady.(by Eminem)#9 Lõpeta laused:

  • - Iga eduka mentori taga on... mentorhub.com
  • - Iga eduka saavutuse taga on... meisterlikult teostatud kuid tegelikult täiesti tavaline idee. See tähendab, et ärme ole kriitliseid ideede ja visioonide vaid nende kõikvõimalike teostuste suhtes.


Sass Henno on valmis mentordama Sind loovuses teemadega nagu:

  • Kuidas jutustada lugusid?
  • Kuidas kirjutada loovtekste?
  • Kuidas olla edukas avalikus esinemises?


Võta Sassiga ühendust (tasuta) ja uuri lisa. Tutvu ka teiste loovusvalla mentoritega.


Harold Saar

Harold Saar